athlete of the year

Previous years winners and finalists:

2019 2018  2017  2016  2015 2014 2013                                                                                                                                                                                   

ATHLETICS CANTERBURY
ATHLETE OF THE YEAR AWARDS 2019

presented at the Athletics Canterbury Awards Dinner, 17th May 2019 at the Cashmere Club

SPRINTER OF THE YEAR  Maia Broughton Selwyn
MIDDLE DISTANCE ATHLETE OF THE YEAR  Katherine Camp University of Canterbury
DISTANCE ATHLETE  OF THE YEAR Daniel Balchin  University of Canterbury
HURDLER OF THE YEAR Mackenzie Keenan Old Boys United
THROWER OF THE YEAR Tomas Walsh  South Canterbury 
JUMPER OF THE YEAR Hamish Kerr Old Boys United
PARA ATHLETE OF THE YEAR William Stedman Port Hills
COMBINED EVENT ATHLETE OF THE YEAR Max Attwell Old Boys United
WALKER OF THE YEAR Rozie Robinson  New Brighton Olympic
CROSS COUNTRY RUNNER OF THE YEAR Navajo Prentice North Canterbury
ROAD RUNNER OF THE YEAR Blair McWhirter Sumner 
     
COACH OF THE YEAR - Valdemars Briedis Memorial Cup George Edwards  
COMMUNITY COACH OF THE YEAR Don Garland  
  Brian Cowan  
OFFICIAL OF THE YEAR Adrienne Bruce  
NEW OFFICIAL OF THE YEAR Chris Rowe
 

SENIOR NON STADIA ATHLETE OF THE YEAR                    Andy Good                       University of Canterbury                      
JUNIOR NON STADIA ATHLETE OF THE YEAR Connor Melton University of Canterbury
SECONDARY SCHOOL NON STADIA ATHLETE OF THE YEAR Taonga Mbambo University of Canterbury

MERIT AWARD FOR EXCEPTIONAL SERVICE TO ATHLETICS          Cassells Kernahan                                                                                               
  Bruce Milne

ATHLETICS CANTERBURY ATHLETES OF THE YEAR 
JUNIOR ATHLETE OF THE YEAR  Tapenisa Havea
SENIOR ATHLETE OF THE YEAR  Tomas Walsh
  William Stedman

 OTHER AWARDS
EDMOND FAMILY CUP                             Most outstanding athlete at the Canterbury Track and Field Championships                            Tapenisa Havea          Lions                                              

ARTHUR GRAYBURN MEMORIAL CUP  Most outstanding Javelin Thrower                                                                                             Jared Neighbours        Old Boys United                                                            

TECHNICAL CLUB TROPHY                    Most meritorious performance in either Shot, Discus, Hammer - for female athlete                
Jaidyn Busch               Old Boys United                                                                       

TECHNICAL CLUB TROPHY                    Most meritorious performance in either the 400m, 800m, 1500m or mile for male athletes      Brad Mathas                Old Boys United                                                                             

THE E.E. MAYES MEMORIAL TROPHY   The best under 20 Track and Field athlete for performance, sportsmanship and contribution Tapenisa Havea           LIons                                               

THE R.H. HARBISON MEMORIAL CUP   The best Senior Track and Field athlete for performance, sportsmanship and contribution     Hamish Kerr                 Old Boys United                                                           

THE O'GRADY TROPHY                           The most outstanding Track and Field athlete still attending school                                        Tapenisa Havea            Lions                             














 

© Copyright 2019 by Athletics Canterbury