Athlete of the Year

2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013

AWARDS FUNCTION – 22 June 2022

Award Winners

The Edmond Champagne Trophy:                 Julia Burnham
Most outstanding athlete at the Canterbury Track & Field Championships

Arthur Grayburn Cup:                                    Abbey Moody
Most outstanding javelin thrower

Technical Club Trophy (Female):                  Lauren Bruce
Most meritorious performance in either shot, discus or hammer by a female athlete

Technical Club Trophy (Male)                       Liam O’Donnell
Most meritorious performance in either 400m, 800m, 1500m or one mile by a male athlete

The O’Grady Trophy:                                     Asher Pettengell-Brand
Most outstanding track & field athlete still attending school

E.E. Mayes Memorial Trophy:                       Tapenisa Havea
Awarded to an Under 20 athlete for performance, sportsmanship and contribution

R.H. Harbison Memorial Cup:                       Hamish Kerr
Awarded to a Senior athlete for performance, sportsmanship and contribution

Sprinter of the Year:                                        Rosie Elliot

Middle Distance Athlete of the Year:             Kiera Hall and Rosaria Gibson

Distance Athlete of the Year:                          Connor Melton

Hurdler of the Year:                                        Julia Burnham

Jumper of the Year:                                         Hamish Kerr

Thrower of the Year:                                       Tom Walsh

Para Athlete of the Year:                                 William Stedman

Combined Events Athlete of the Year:          Christina Ryan

Walker of the Year:                                         Courtney Ruske

Cross Country Runner of the Year:               Charlie Hazlett

Road Runner of the Year:                               Andy Good

Secondary School Non Stadia Athlete of the Year:   Angus Sevier

Junior Non Stadia Athlete of the Year:         Charlie Hazlett

Senior Non Stadia Athlete of the Year:          Chris Dryden

Community Coach of the Year:                      Jill Morrison

Coach of the Year:                                           Terry Lomax
(Valdemars Briedis Memorial Cup)

New Official of the Year:                                 Beth Hunter

Official of the Year:                                         Dave Clarke

Special Award for Exceptional Service to Athletics: Reg Brockett           
                                   
Junior Athlete of the Year:                             Asher Pettengell-Brand

Senior Athlete of the Year:                              Hamish Kerr

X